ترک خوردن پوست تنه درختان امری طبیعی است که دلایل متفاوتی سبب ایجاد آن می شود که در زیر به چند مورد آن اشاره شده است:

ترک خوردن درخت
 • یکی از علل شایع دمای سرد است که به شکاف های ایجاد شده در تنه درختان، ترکیدگی در اثر یخ زدگی گفته می شود. وقتی بعد از یک روز آفتابی که تنه درختان در اثر تابش خورشید گرم شده است دمای هوا به زیر صفر کاهش می یابد چوب داخلی و بیرونی تنه در اثر نوسانات دمایی منبسط و فشرده می شود که این نوسانات سبب تنش در تنه درختان و در نتیجه ترکیدگی آن می شود.

جهت پیشگیری بهتر است از مصرف دیر هنگام کودهای ازته مخصوصا اوره در پائیز خودداری کرد و از اوایل پائیز آبیاری را متوقف نمود، زیرا رشد خیلی زیاد در اوخر پائیز می تواند سبب افزایش حساسیت درختان به ترکیدگی در اثر  یخ زدگی شوند.

 • نوسانات شرایط رشد نیز ممکن است سبب ترکیدگی پوست شود.شرایط مرطوب یا رشد مطلوب پس از آب و هوای خشک ممکن است موجب رشد زیاد و قوی گردد که منجر به شکاف در پوست می گردد.
 • آفتاب سوختگی: شکل دیگری از آسیب دیدگی می باشد که می تواند موجب ترکیدگی یا شکاف خوردگی شود. این نوع خسارت معمولا در زمستان در طرف جنوب یا غرب تنه و شاخه ها بوجود می آید. این خسارت زمانی رخ می دهد که سلول های بافت زنده زیر پوست در روزهای گرم و آفتابی فعال می شوند و سپس وقتی دمای شب به زیر نقطه انجماد تنزل پیدا می کند دچار پارگی و مرگ می شوند. در بهار بعد ، این نقاط مرده تغییر رنگ می دهند و آفتاب سوخته می شوند که به این نوع ترک خوردن پوست تنه درخت آفتاب سوختگی گفته می شود. پوست نازک درختان جوان به آسیب آفتاب سوختگی خیلی حساس هستند.

جهت پیشگیری بهتر است تنه درختان را میتوان با رنگ لاتکس سفید رنگ نمود.

 • ترکیدگی پوست در درختانی که پوست نازک دارند مانند درختان مثل گلابی ، سیب ،گیلاس بسیار دیده می شود ترک خوردگی ها در واقع می توانند در نتیجه زخم های هرس نیز بوجود آیند. هرس سنگین ، خاکورزی دیر هنگام ، خاک های شنی و خسارت سمپاشی ها می توانند موجب افزایش خسارت سرمازدگی شوند. ترکیدگی ایجاد شده در اثر زخم هرس می تواند در اثر سرمازدگی بزرگتر شوند.

جهت پیشگیری بهتر است تنه درختان جوان را در پائیز و زمستان با مواد مناسب می پوشانند تا دچار سرمازدگی یا افتاب سوختگی نشوند. رنگ سفید به بازتاب نور و گرما از تنه درخت کمک می کند.

کود اسید آمینه

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • مجید قربانی
  07.12.2021 3:41 ب.ظ

  با سلام
  لطفا بفرمایید با چه موادی تنه درختان را سفید پوش کردید تا از تغیرات دمایی محافظت شود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست